Objawy:
Zazwyczaj obserwujemy niebolesny guzek ( od kilku do kilkunastu milimetrów ) na powiece górnej i/lub dolnej. Zmiana ma tendencję do powiększania się z czasem oraz okresowego zadrażnienia. Może wpływać na ruchomość powieki i prowadzić do zaburzeń widzenia. Dość często zmiany są mnogie i mają skłonność do nawrotów.
Przyczyny:
Różnorodne stany mogą prowadzić do zamknięcia ujścia gruczołu i rozwoju gradówki. Najczęściej jest to przewlekły stan zapalny brzegów powiek, nadkażenie bakteryjne/ wirusowe, zaburzenia w sekrecji gruczołu, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, Leischamanioza, uraz, niepoprawna higiena powiek, używanie soczewek kontaktowych itd…
Leczenie:
Większość gradówek ulega samoistnemu wyleczeniu. Jeżeli zmiana nie ulegnie wchłonięciu mamy do dyspozycji kilka metod leczenia. Wybór najodpowiedniejszej zależy od przyczyny, czasu trwania objawów, wielkości zmiany itd…Z reguły leczenie rozpoczynamy od metod mniej inwazyjnych tj.
- antybiotykoterapia miejscowa ( krople , maść ) i ogólnoustrojowa
- rozgrzewanie ciepłymi okładami oraz masaże. Tu należy zwrócić uwagę aby używać do okładów ciepłą wodę lub specjalne maseczki rozgrzewające ( np. Posiforlid ) ale nie napar z rumianku czy innych ziół - te niestety mogą zadziałać alergizująco i pogorszyć stan powieki
- higiena powiek m.inn. mycie złogów rozcieńczonym szamponem dla dzieci
- suplementacja kwasów tłuszczowych
Jeżeli powyższe metody nie dają odpowiednich rezultatów stosujemy leczenie zabiegowe:
iniekcja steroidu bezpośrednio w zmianę jest wysoce skuteczną metodą leczenia
wyłyżeczkowanie/ wycięcie gradówki w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych.
Leczenie gradówek wymaga wiedzy i doświadczenia. Niestety dość często spotykamy się z sytuacjami gdy ktoś samodzielnie próbuje nakłuwać i „wyduszać” zmiany. Z reguły powoduje to pogorszenie sytuacji, brzydkie blizny i wydłużenie procesu leczenia.
W razie wystąpienia niepokojących objawów prosimy o skontaktowanie się z naszym ośrodkiem aby umożliwić jak najszybsze włączenie odpowiedniego leczenia.