Jako jedni z nielicznych w Polsce posiadamy odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób włosów. Dr Magdalena Łuczak od początku swojej kariery zawodowej była związana z leczeniem chorób skóry owłosionej. Najpierw prowadząc Poradnię Trichologiczną przy Klinice Dermatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Następnie jako autor publikacji dotyczących łysienia oraz członek EHRS (Europejskie stowarzyszenie badań nad włosami ). Prowadzimy pełną diagnostykę i leczenie chorób włosów i owłosionej skóry głowy m.in.: łysienia plackowatego, łysienia androgenowego, telogenowego, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu, itp. Diagnostyka chorób włosów może być niestety długotrwała i wymagać od pacjenta dużego zaangażowania, ale z całą pewnością warto ją wykonać. Prawidłowe umiejscowienie przyczyny wypadania włosów ( zaburzenia genetyczne, hormonalne, niedoborowe itd….) umożliwia nam włączenie odpowiedniego leczenia przyczynowego, a tylko takie leczenie daje nam szansę na powstrzymanie lub chociaż spowolnienie procesu łysienia. Dlatego też każdy pacjent powinien mieć indywidualnie dobrany program terapeutyczny. Leczenie może składać się z terapii ogólnoustrojowej, leczenia miejscowego, naświetlań, podawania mezokoktajli i osocza bogatopłytkowego czy też różnych kombinacji powyższych metod.
Poniżej kilka słów wyjaśnienia dotyczących niektórych metod diagnostycznych, które stosujemy.
Trichoskopia i Videotrichoskopia
Podstawowa metoda diagnostyczna w przypadku nadmiernego wypadania włosów.
W trichoskopii ( w powiększeniu 20 - 70 krotnym ) oceniane są w sposób całkowicie bezinwazyjny łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra.
Podczas badania za pomocą dermatoskopu / kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w kilku miejscach. W zależności od potrzeb lekarz ma możliwość wykonania dokumentacji fotograficznej/ mikroskopowej.
Trichoskopia pozwala diagnozować różne choroby włosów, różnicuje typy łysienia oraz na pozwala na obserwację w czasie skuteczności leczenia.
Trichoscan i Videotrichoscan
Jest to cyfrowe badanie struktury włosa. Trichoscan jest metodą, która łączy mikroskopię epiluminescencyjną z cyfrową analizą obrazu. Umożliwia badanie ilościowe włosów w fazie anagenu, telogenu oraz włosów meszkowych. Dzięki cyfrowej archiwizacji danych możliwe jest monitorowanie w czasie postępów choroby i leczenia.
Trichogram
Badanie polega na mikroskopwej ocenie około 100 włosów pobranych z czterech lub pięciu okolic owłosionej skóry głowy. Oceniane są mieszki włosowe oraz łodygi włosa. Wnioski wynikające z badania są pomocne w ustaleniu przyczyny łysienia (pewne charakterystyczne cechy dla poszczególnych form utraty włosów), a w konsekwencji prawidłowego doboru leczenia (np. odpowiedni dobór składników do mezoterapii, leczenie miejscowe i ogólne).
Przygotowanie do badania: Przed badaniem nie można myć włosów przez 3 dni. W przypadku włosów farbowanych konieczny jest minimum 2 cm odrost. W dniu badania nie można nakładać na włosy żadnych odżywek, lakierów, pianek itp…
Biopsja skóry/ skóry owłosionej
Zabieg pobrania wycinka skóry, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym trwa około 5-10 minut. Następnie fragment ten poddawany jest badaniu przez histopatologa. Badanie histopatologiczne często jest pomocne w ustaleniu diagnozy ( trudna ocena kliniczna ). Biopsję pobieramy również w przypadku podejrzenia o nowotwór. Badanie histopatologiczne wykonuje się nie tylko w przypadku chorób skóry ale również zaburzeń paznokciowych (biopsja łożyska lub macierzy paznokcia), oraz chorób włosów (biopsja skóry owłosionej).