Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych jest ultrasonografia USG. Badanie wykorzystujące ultradźwięki do obrazowania tkanek. W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszy ultrasonograf firmy Ellex Eye One.
Badanie USG jest wykorzystane w diagnostyce wielu stanów chorobowych. Obrazuje ono wewnętrzne struktury oka i oczodołu, nie widoczne „gołym” okiem. Najczęściej jest więc wykorzystywane w przypadku braku możliwości oceny oka za pomocą lampy szczelinowej, lub oceny struktur znajdujących się za gałką oczną. Co równie ważne badanie ultrasonograficzne jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego oprócz świeżego, masywnego urazu tej części ciała nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Nie ma również ograniczeń wiekowych w jego wykonywaniu.
Przebieg badania
Badanie trwa zwykle kilka minut. Pacjent siedzi lub leży z zamkniętymi oczami. Aby przewodzenie dźwięku było łatwiejsze na powieki nakładana jest niewielka ilość specjalnego żelu. Do powiek przykładana jest głowica ultrasonografu (USG), która kierowana w odpowiednią stronę uwidacznia kolejne struktury gałki ocznej i oczodołu. . W czasie badania gałki oczne skierowane są na wprost a na polecenie badającego w innych kierunkach.
Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego gałki ocznej i oczodołu ?
- nieprzezierność struktur przedniego odcinka gałki ocznej ( rogówki, soczewki )
- błyski w oku
- tzw. „muszki” w polu widzenia
- zaburzenia w obrębie ciała szklistego
- ocena tarczy nerwu wzrokowego
- wylewy krwi do gałki ocznej
- stany zapalne i po urazowe
- powikłania cukrzycowe ( głównie ocena proliferacji szklistkowo - siatkówkowych )
- rozwarstwienie i odwarstwienie siatkówki
- odłączenie naczyniówki
- poszukiwanie ciała obcego wewnątrzgałkowego
- obrazowanie i pomiar guzów wewnątrzgałkowych i guzów oczodołu
- biometria oka ( np. w postępującej krótkowzroczności lub celem obliczenia mocy implantu soczewki w operacji zaćmy )
- oftalmopatia tarczycowa - określenie grubości mięśni
- zapalenie mięśni okołogałkowych
Jak należy przygotować się do badania USG?
Właściwie nie trzeba się szczególnie przygotowywać do badania. Prosimy tylko o nie malowanie powiek i rzęs przed badaniem.