Łysienie jest problemem często występującym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dotyka osób w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. W związku z powyższym nie ma jednego rodzaju pacjenta i nie ma jednego, najlepszego sposobu leczenia. Każdy przypadek wymaga analizy i indywidualnego podejścia.
Diagnostyka w/w chorób wymaga konsultacji doświadczonego lekarza oraz badań laboratoryjnych i obrazowych.
Poniżej przedstawimy jedne z podstawowych badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce i okresowej kontroli pacjentów z problemem łysienia i wypadania włosów.
Trichoskopia i Videotrichoskopia
Podstawowa metoda diagnostyczna w przypadku nadmiernego wypadania włosów i łysienia.
W trichoskopii oceniane są w sposób całkowicie bezinwazyjny łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra.
Podczas badania za pomocą dermatoskopu / kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w kilku miejscach. W zależności od potrzeb lekarz ma możliwość wykonania dokumentacji fotograficznej/ mikroskopowej. Trichoskopia pozwala diagnozować różne choroby włosów, różnicuje typy łysienia oraz na pozwala na obserwację skuteczności leczenia.
Uwaga: Często pacjenci pytają się jak przygotować się do badania - Trichoskopia NIE wymaga specjalnego przygotowania.
Trichoscan
Trichoscan jest metodą, która łączy mikroskopię epiluminescencyjną z cyfrową analizą obrazu. Umożliwia badanie ilościowe włosów w fazie anagenu, telogenu oraz włosów meszkowych. Dzięki cyfrowej archiwizacji danych możliwe jest monitorowanie w czasie postępów choroby i leczenia. Badanie zawsze wymaga wygolenia fragmentu skóry owłosionej głowy i dlatego jest trudne do zaakceptowania dla części pacjentów. Badanie to wykonywane jest stosunkowo rzadko w praktyce klinicznej.
Trichogram
Badanie wykonywane coraz rzadziej ze wg na rozwój innych metod diagnostycznych ( szczególnie teichoskopii ). Pozostaje jednak kilka stanów chorobowych w , których je wykorzystujemy. Badanie polega na mikroskopowej ocenie około 100 włosów pobranych z pięciu okolic owłosionej skóry głowy. W mikroskopii świetlnej oceniane są korzenie oraz łodygi włosów.
Biopsja skóry/ skóry owłosionej
Zabieg pobrania wycinka skóry, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 10 minut. Pobrany fragment poddawany jest badaniu przez histopatologa. Badanie to często uzupełnia badanie trichoskopowe umożliwiając postawienie właściwej diagnozy.
Ostatnio w mediach często słyszymy o „cudownych” szamponach, suplementach czy o domowych systemach do naświetlań głowy. Pamiętajmy, że zawsze przed wyborem i włączeniem leczenia należy przeprowadzić diagnostykę specjalistyczną u lekarza Dermatologa, który zleci odpowiednie badania a w razie konieczności również konsultację u innych specjalistów ( czasami wypadanie włosów to tylko objaw innej choroby ).
Dziękuję za uwagę
dr Magdalena Łuczak