Dla wielu naszych Pacjentów zwrot „zaćma wtórna" jest dość mylący gdyż sugeruje nawrót choroby na którą byli przecież operowani. Często spotykamy się z takim pytaniem dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat.
Zaćma to zmętnienie wnętrza naszej naturalnej soczewki znajdującej się w oku. Podczas jej operacji usuwamy masy soczewkowe ( środek soczewki ) pozostawiając jedynie jej torebkę ( obwodowa część ), w którą wszczepiany jest implant.
Zaćma wtórna natomiast to zmętnienie naturalnej torebki soczewki, w którą wszczepiana jest sztuczna soczewka podczas operacji zaćmy. Niestety u dużej grupy Pacjentów torebka soczewki ulega zmętnieniu/ włóknieniu co ogranicza jej przezierność i powoduje spadek ostrości widzenia. I to właśnie ten proces nazywany jest zaćmą wtórną.
Zaćma wtórna to choroba wieloczynnikowa. Na jej powstanie i tempo rozwoju ma wpływ nasza genetyka, choroby ogólnoustrojowe ( głównie autoimmunologiczne, metaboliczne ), urazy i stany zapalne oczu itd…
Objawy jakie Pacjent zgłasza to głównie pogorszenie widzenia, które bezpośrednio po operacji zaćmy było lepsze i stopniowo uległo pogorszeniu. Zmniejszeniu ulega również kontrast, poczucie barw a w skrajnych przypadkach Pacjent widzi tylko kształty i cienie za „mleczną szybą”.
Niestety widzenia w przypadku zaćmy wtórnej nie można poprawić poprzez korekcję okularową czy leczenie farmakologiczne. Jedyną skuteczną procedurą w leczeniu zaćmy wtórnej jest zabieg kapsulotomii tylnej laserem Neodymowo Yagowym ( Nd-Yag).
Kapsulotomia YAG
Kapsulotomia tylna to wykonanie otworu w tylnej torebce soczewki oka. Jest to bezpieczny i skuteczny zabieg który usuwa dolegliwości i poprawia widzenia już sam dzień zabiegu - Pacjent odczuwa poprawę już kilkadziesiąt minut po laseroterapii.
Przygotowanie do zabiegu leczenia zaćmy wtórnej
Pacjent nie musi być na czczo. Przyjmuje w dzień laseroterapii wszystkie swoje leki normalnie jak w każdy inny dzień. Nie trzeba się przygotowywać do zabiegu w żaden szczególny sposób.
Po zgłoszeniu się do Kliniki Pacjent otrzymuje komplet dokumentów w tym zgodę na zabieg Kapsulotomii którą musi podpisać. Następnie otrzymuje krople rozszerzające źrenicę oka, które działają po kilku-kilkunastu minutach.
Przebieg zabiegu leczenia zaćmy wtórnej
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu kroplowym ( miejscowym ). Pacjent siada naprzeciwko lasera. Układa podbródek na podstawce i dosuwa czoło do ramki aparatu. Na gałkę oczną nakładana jest na kilka minut specjalna soczewka umożliwiająca wykonanie zabiegu. Soczewka ta zapobiega również przed przypadkowym mrugnięciem powieką i nagłymi ruchami gałki ocznej.
Zabieg trwa kilkanaście sekund. Jest całkowicie bezbolesny a ryzyko związane z laseroterapią niezwykle niskie.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:
- stany zapalne oka,
- infekcyjne choroby ogólnoustrojowe,
- nieodpowiednia przezierność rogówki ( np. Keratopatia ),
- brak współpracy pacjenta ( w tym zgody )
- inne rzadziej spotykane
Po zabiegu leczenia zaćmy wtórnej:
Po zabiegu występuje występują przejściowe zaburzenia widzenia związane z efektem olśnienia po laseroterapii. Przez kilkanaście dni po zabiegu Pacjent może widzieć latające fragmenty torebki soczewki ( „muszki” ). Większość z tych dolegliwości ustępuje w ciągu kilku dni po zabiegu leczenia zaćmy wtórnej.
Pacjent po laseroterapii otrzymuje receptę na leki przeciw zapalne w kroplach.
Uwaga: Jeśli Pacjent używał przed Kapsulotomią również inne leki w kroplach ( np. przeciw jaskrowe ) koniecznie używa te leki dokładnie tak samo jak przed zabiegiem.
W naszym ośrodku posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w kaspulotomii i laseroterapii. Posiadamy również najnowszy laser firmy Ellex - światowego potentata w tej branży.
Zapraszamy
dr Tomasza Łuczak