Irydotomia laserowa to wykonanie niewielkiego otworu w obwodowej części tęczówki, najczęściej w górnej części gałki ocznej. Otwór ten położony z reguły w części oka zasłoniętej górną powieką jest niewidoczny i nie powoduje zaburzeń widzenia ( choć w specyficznej sytuacji Pacjent może odczuwać zaburzenia widzenia związane Irydotomią ). Wykonany otwór tworzy dodatkową drogę przepływu cieczy wodnistej pomiędzy komorą tylną i przednią gałki ocznej. Pogłębia tym samym komorę przednią, uwidacznia większą część beleczkowania, przywraca bardziej fizjologiczny układ anatomiczny w oku. Odpowiednio wcześnie wykonany zabezpiecza również przed powstaniem trwałych zrostów zaburzającym przepływ cieczy w kącie przesączania. Jest to więc bezpieczny i skuteczny zabieg mający na celu ułatwienie cyrkulacji cieczy wodnistej w oku, stabilizację ciśnienia wewnątrzgałkowego i zabezpieczenie pacjenta przed zamknięciem kąta przesączania, który może prowadzić do upośledzenia widzenia i ślepoty.
miejsce planowanej Iridotomii obwodowe YAG | wąski kąt przesączania w badaniu SOCT |
Wskazania do zabiegu:
Leczenie następujących chorób:
- jaskra pierwotna zamykającego się kąta (JPZK),
- jaskra wtórna zamkniętego kąta z blokiem źrenicznym,
Profilaktycznie w stanach:
- wąski zamykający się kąt przesączania,
- wystąpienie zamknięcia kąta przesączania ( zwanego „ostrym atakiem jaskry” ) w drugim oku
Przygotowanie do zabiegu:
Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Pacjent nie musi być na czczo. Przyjmuje w dzień laseroterapii wszystkie swoje leki normalnie jak w każdy inny dzień.
Po zgłoszeniu się do Kliniki Pacjent otrzymuje komplet dokumentów w tym zgodę na zabieg Iridotomii, którą musi podpisać. Następnie otrzymuje krople zwężające źrenicę oka ( napinające tęczówkę ), które działają po kilku-kilkunastu minutach.
Przebieg zabiegu:
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu kroplowym (miejscowym). Pacjent siada naprzeciwko lasera. Układa podbródek na podstawce i dosuwa czoło do ramki aparatu. Na gałkę oczną nakładana jest na kilka minut specjalna soczewka umożliwiająca wykonanie zabiegu. Soczewka ta zapobiega również przed przypadkowym mrugnięciem powieką i nagłymi ruchami gałki ocznej.
Zabieg trwa kilkanaście sekund. Jest całkowicie bezbolesny a ryzyko związane z laseroterapią niezwykle niskie.
Powikłania:
Najczęstsze powikłania po zabiegu irydotomii laserowej to krwawienie z tęczówki w trakcie zabiegu, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, stan zapalny wnętrza gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne oraz przejściowe uszkodzenie nabłonka rogówki. Rzadko występujące powikłania to uszkodzenie śródbłonka rogówki, zmętnienie soczewki, obrzęk plamki żółtej.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:
- stany zapalne oka,
- infekcyjne choroby ogólnoustrojowe,
- nieodpowiednia przezierność rogówki ( np. Keratopatia ),
- brak współpracy pacjenta ( w tym zgody )
- inne rzadziej spotykane
Po zabiegu:
Po zabiegu występuje występują przejściowe zaburzenia widzenia związane z efektem olśnienia oraz rozproszeniem barwnika po laseroterapii.
Pacjent po laseroterapii otrzymuje receptę na krople przeciwzapalne, które używa 3-4 dziennie przez 7 dni. Krople podajemy tylko do oka po laseroterapii.
Uwaga: Jeśli Pacjent używał przed Irydotomią również inne leki w kroplach ( np. przeciw jaskrowe ) koniecznie używa te leki dokładnie tak samo jak przed zabiegiem. Wyjątkiem jest lek Pilocarpina często odstawiana po wykonaniu laseroterapii.
W naszym ośrodku posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w laserowych zabiegach przeciw jaskrowych. Posiadamy również najnowszy laser firmy Ellex - dzięki unikalnej technologii zdecydowanie zwiększający bezpieczeństwo zabiegu.
Zapraszamy
dr Tomasza Łuczak
W załączeniu link do materiałów dotyczących leczenia jaskry ( od 1:55 min film przedstawia schemat zabiegu Iridotomii )