Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Nadpotliwość to dość częsty i wstydliwy problem. Nie jest on jednak nie do rozwiązania. Można sobie z nim poradzić i to dość skutecznie. W jaki sposób oraz o tym, jakie są efekty takiego leczenia dowiecie się Państwo z dzisiejszego artykułu.
Nadpotliwość to stan nadmiernego wydzielania potu, przez gruczoły potowe. Dotyczy on najczęściej dołów pachowych, stóp, dłoni oraz czoła.
Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych metod leczenia nadpotliwości jest ostrzykiwanie miejsc nią dotkniętych za pomocą toksyny botulinowej ( potocznie określanej jako botoks).
Zabieg polega na śródskórnym podaniu iniekcji z toksyną botulinową. Odbywa się ona za pomocą drobnej igły. Oczywiście okolica poddawana zabiegowi jest wcześniej odpowiednio znieczulana.
Podanie botoksu hamuje działanie nerwów odpowiedzialnych za pobudzanie gruczołów wydzielających pot. „Blokada” tych gruczołów może trwać nawet 6 do 12 miesięcy. Dla wielu pacjentów to naprawdę skuteczna metoda leczenia.
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne już po kilku dniach, natomiast pełen efekt po około 2 tygodniach. Już po jednym zabiegu następuje redukcja pocenia, w niektórych przypadkach nawet w 80%.
Pomimo, iż jest to bezpieczna metoda leczenia nadpotliwości istnieją pewne przeciwskazania do jego wykonania:
- Ciąża i karmienie piersią
- Choroby neurologiczne
- Infekcje skóry w miejscu planowanej iniekcji
- Zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego
- Uczulenia i nadwrażliwość na toksynę botulinową
Należy pamiętać, że każdorazowo o możliwości wykonania danego zabiegu zawsze decyduje lekarz podczas konsultacji!
Warto wspomnieć, że po zabiegu nie jest konieczna długa rekonwalescencja. Praktycznie od razu można wrócić do codziennej aktywności. Należy tylko pamiętać o tym, by przez 24 h nie uprawiać intensywnie sportu oraz nie spożywać alkoholu.
Nie wskazane jest także nagrzewanie okolicy poddanej zabiegowi i unikanie słońca przez okres dwóch tygodni po zabiegu.
Zapraszamy do korzystania z usług naszej placówki.