Włókniaki
Włókniaki to drobne skórne narośla pojawiające się na różnych częściach naszego ciała. Często u osób z zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą, otyłością itd… Wyróżniamy dwie najczęściej występujące postacie – włókniaki twarde i włókniaki miękkie. Włókaniki są łagodnymi nowotworami włóknistymi utrzymującymi się przez całe nasze życie. Nie mają jednak tendencji do złośliwienia.
Najczęściej mamy do czynienia z włóknikami miękkimi pojawiającymi się na szyi, powiekach, plecach, karku, pod pachami, pod piersiami, w okolicach pachwin i fałdów skóry.
Włókniaki usuwamy więc głównie ze względów estetycznych oraz ze względu na lokalizację, w której występuje drażnienie np. w okolicy łańcuszka na szyi, pod pachą, w pachwinie itd…
Diagnoza
Pamiętamy, że groźne dla naszego zdrowia zmiany skórne ( w tym czerniak ) mogą imitować zmiany łagodne, w tym również włókniaki. Dlatego też zawsze należy zbadać zmiany przed usunięciem u lekarza Dermatologa. Sposób leczenia ustalany jest po wykonaniu badania dermatoskopowego zmiany.
W zależności od wyniku zmiany mogą wymagać:
- kriochirurgii ( wymrażania )
- usunięcie laserem CO2
- elektrochirurgii ( diatermia )
- klasycznego wycięcia chirurgicznego - dotyczy to głównie zmian o charakterze nowotworowym, większym rozmiarze i/lub specyficznej lokalizacji
Przy usunięciu chirurgicznym zmiany w razie wątpliwości o charakter zmiany ZAWSZE należy wykonać badanie histopatologiczne wyciętej zmiany.
Metody usuwania włókniaków:
Elektrokoagulacja
Zabieg przeprowadzany z zastosowaniem urządzenia generującego prąd o wysokiej częstotliwości. W zależności od typu i wielkości zmiany dobierana jest specjalna końcówka ( kulka, pętla itd…), która rozgrzewa tkanki doprowadzając do ich denaturacji i zniszczenia.
Krioterapia
Zabieg przeprowadzany z zastosowaniem podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Podczas zabiegu, na zmianę działa bardzo niska temperatura powodując martwicę zmiany. Po czasie 2-3 tygodni zmiana ulega złuszczeniu. W zależności od typu i wielkości zmiany dobierana jest wielkość końcówki krioaplikatora oraz czas ekspozycji na działanie niskiej temperatury.
Wycięcie chirurgiczne
Metoda stosowana przy usuwaniu nieco większych zmian albo zmian podejrzanych w dermatoskopii o cechy złośliwości.
Po wycięciu zmiana badana jest przez histopatologa.
Usuwanie laserem CO2
Mechanizm działania polega na generowaniu kontrolowanego fototermicznego uszkodzenia zmiany. Jest to najdokładniejsza metoda usuwania włókniaków, dająca jednocześnie najlepsze estetycznie efekty.
W naszym gabinecie jest to najczęściej wykorzystywana metoda.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Aktywna infekcja skóry w miejscu planowanego usuwania zmiany
- Tendencja do tworzenia się bliznowców
- Infekcja ogólnoustrojowa
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Przebieg zabiegu laserowego ( metoda z wyboru w naszym gabinecie )
W większości przypadków zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym - iniekcja śródskórna.
W zależności od umiejscowienia Pacjent jest w pozycji siedzącej lub leżącej.
Seria impulsów laserowych trwa kilka minut w zależności od ilości / wielkości zmiany.
Pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu, czasem jedynie delikatne ukłucia.
Po zabiegu należy przez 7 - 10 dni zachować szczególną higienę miejsca zabiegu.
Pacjent po zabiegu okolicę po usuniętej zmianie powinien chronić przed słońcem minimum 6 tygodni.